آرامگاه کورش کبیر در پاسارگاد

در 138 کیلومتری شهر شیراز ، در راه شهر آباده ، به بقایای شهری می رسیم که روزگاری پایتخت بزرگترین و بی نظیرترین پادشاهی جهان بوده است. این پایتخت در دشتی به نام دشت مرغاب واقع است و رودی به نام پلور که البته در عهد باستان به آن مِدوس می گفتند در آن جریان دارد.
بر اساس نوشته های تاریخ نگاران قدیم کوروش بزرگ ،  آستیاگ (آستیاژ ، آستیاگس) پادشاه ماد را در این دشت شکست داده و این کارمبنای ایجاد بزرگترین و قدرتمند ترین پادشاهی ایران می باشد. از این رو کوروش بزرگ فرمان بنای پایتختی را در این دشت داد، با ایجاد تخت جمشید ( توسط سایر پادشاهان هخامنشی) برجستگی پاسارگاد  کمتر گردید اما پس از بنای تخت جمشید هنوز پادشاهانی بودند که برای
تاجگذاری پاسارگاد را برمی گزیدند.
کوروش پاسارگاد را در 550 تا 559 قبل از میلاد بنا کرد و البته در سال 336 قبل از میلاد این شهر به همراه گنجینه پر بهای آن به دست اسکندر مقدونی افتاد.

منشور حقوق بشر کوروش به عنوان نخستین منشور حقوق بشر شناخته می‌شود، این منشور سفالین استوانه‌ای شکل در موزه بریتانیای لندن و نسخه بدل آن در مقر سازمان ملل در نیویورک نگهداری می‌شود.

مطالعه بیشتر از سایت ویکی پدیا

Cyrus the great from Wikipedia


The tomb of Cyrus the Great in Pasargadae

/ 4 نظر / 40 بازدید
هیچکس

ممنون دکتر جون که به ما سر زدی بی دروغ وقت نکردم وبلاگتون برو بخونم عصر میام برات نظرمو مینویسم

inموریx

سلام....نوروز مبارک باشه و امیدوارم که همیشه شاد و سلامت باشین....[لبخند][گل] راستی این عکسهای زیبا رو خودتون میگیرین؟؟؟؟میشه روششو بهمون توضیح بدین؟

هیچکس

نوروز باستانی شما مبارک باشه دوست من امید است همه هموطنان نسبت به میهنشان و تاریخ آن مثل شما باشند

کرمانشاه باغ پرندگان کرمانشاه بزرگترین درخاورمیانه

ممنون