محل کاخ اردشیر یکم در تخت جمشید

اردشیر  پسر خشایارشا ملقب به اردشیر یکم پادشاه هخامنشی بود. او پس از به قتل رسیدنِ پدرش و برادرش که جانشینِ قانونی پدرش خشایارشا بود، به دستِ اردوان فرمانده گارد محافظ شاه بر تختِ شاهی نشست.در زمان پادشاهیِ اردشیر یکم هخامنشی در حدود سال ۴۴۱ پیش از میلاد، گاهشمار امپراتوری اصلاح شد و نامِ ماه‌های سال به نامهای ایزدان مزدیسنا نامگذاری شدند که تا به امروز باقی است.

وی در قلمرو سیاستِ دینی و فرهنگی و برخوردِ خود با مللِ مغلوب از سیاستِ پدربزرگِ خود داریوش بزرگ پیروی کرده‌است. تاریخ نویسانِ مشرق‌زمین وی را شاهی عدالت خواه و دادگستر دانسته‌اند. وی نسبت به مللِ مغلوب و بویژه یهودیان رافتی خاص داشت. هدایا، آزادی یهودیان، بازسازی معابدِ آنها و احترام به دیانتِ آنها نمونه‌ای از بزرگمنشی‌های اردشیر به قوم یهود است که به نامِ اردشیر پس از کوروش در تاریخِ یهودیان به ثبت رسیده‌است.

کاخ اردشیر یکم در گوشه جنوب غربی صفه، توسط اردشیر یکم، بر آورده بود که پلکان بزرگ آن با نقوش سی و چند هیأت هدیه آور مزین بود اما بعدها این کاخ را خراب کرده اند و سنگهای آن را در جایهای دیگری به کار برده اند.

 

 


The Palace of Artaxerxes in Persepolis

/ 2 نظر / 73 بازدید
رضا

سلام تخت جمشيد، بعد سوم (قسمت اول) :مجموعه 24 عكس آناگليف (سه بعدي) از تخت جمشيد به صورت كارت پستال (به همراه عينك سه بعدي) هديه اي مناسب براي همه يادگاري جالب از ايران و تخت جمشيد براي توريستها و گردشگران انواع عينكهاي سه بعدي (آناگليف) مخصوص ديدن عكسهاي سه بعدي. ساخته شده از بهترين فيلترهاي آمريكايي در رنگهاي مختلف همگي با روكش UV. www.behpooya.ir 3d (AT) behpooya.com

مریم

عکس پاناراماآآآآآآالی بودتحت تاسسسسسسسسسسیرقرارگرفتم.